Najväčší portál na vyhľadávanie lekárov
Dátum: 03.06.2021
 
Pravidelná kontrola znamienok dermatológom minimálne 1x ročne by mala byť samozrejmosťou pre každého z nás.

Čo je vlastne znamienko?

Pojmom „znamienko“ ľudia často laicky nazývajú akúkoľvek ohraničenú hnedo sfarbenú zmenu kože, pričom sa za tým môžu skrývať rôzne štruktúry ako napr. pigmentový névus vrodený alebo získaný, lentigo, seboroická veruka, bradavica, angióm, ale aj prekancerózy a malignity (aktinická keratóza, spinalióm, bazalióm, alebo malígny melanóm). Bežnému človeku už len samotné tieto pojmy častokrát nič nehovoria a preto je zložité a nebezpečné stanoviť si diagnózu sám. Platí preto, že radšej jedna zbytočná návšteva u dermatológa ako zanedbané ochorenie.

Kožný lekár – dermatovenerológ dokáže vyšetrením presne zistiť, o aký typ znamienka sa jedná. Či je to pravý melanocytárny névus z pigmentových buniek alebo pochádza z iných štruktúr. Najdôležitejšie je sledovať a chrániť pravé pigmentované melanocytárne névy, laicky „hnedé materské znamienka“, ktoré počas života pribúdajú a menia sa. Práve v nich sa môžu za určitých okolností spustiť atypie a malígne zmeny, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny kože. Najrizikovejším obdobím je práve leto, kedy sa najviac vystavujeme intenzívnemu slnečnému žiareniu nielen doma, ale aj v zahraničí počas dovoleniek.

Ako jednoducho sami zistíme či máme podozrivé znamienka?

Existuje jednoduchá pomôcka, tzv. pravidlo ABCDE, podľa ktorého si vieme svoje znamienka skontrolovať sami doma:

A Asymetry – asymetria

B Border – nepravidelné ohraničenie

C Color – farba, podozrivé je ak sa znamienko farebne zmení, stmavne, nachádzajú sa v ňom rôzne druhy farieb

D Diameter – priemer, všetky znamienka s priemerom nad 5 mm je potrebné  skonzultovať s dermatológom

E Elevation – vyvýšenie, znamená, že akákoľvek zmena v raste znamienka nad úroveň kože (ale aj do šírky) je podozrivá

 

Znamienka Vám skontrolujú dermatológovia, ktorých zoznam nájdete TU.

Pravidelné domáce kontroly.

Najlepšie by ste však mali poznať svoje znamienka vy sami pomocou jednoduchej kontroly 1x za 3 mesiace a okamžite navštíviť lekára, najmä ak spozorujete:

•  zmenu v tvare, veľkosti, ohraničení alebo farbe existujúceho znamienka

•  nové znamienko, ktoré má nepravidelný tvar alebo ohraničenie

•  nepravidelné, nejednotné zafarbenie

•  nepravidelný tvar, štruktúru

•  znamienko svrbí čí bolí

•  znamienko krváca, vylučuje nejakú tekutinu alebo je na ňom otvorená ranka či vred

•  znamienko bolo poranené

 

Ako prebieha odborné vyšetrenie znamienok?

Odborné vyšetrenie dermatovenerológom prebieha pomocou dermatoskopu (ručného mikroskopu), ktorý umožňuje lekárovi detailne vyhodnotiť a skontrolovať všetky znamienka pri zväčšení priamo na koži. Vyšetrenie je neivazívne, to znamená že je úplne bezbolestné. Pri komplexnej prehliadke znamienok sa vyšetruje celý kožný povrch (tvár, trup, končatiny, vlasová časť hlavy, dlane aj chodidlá), aby možno aj zdanlivo nenápadné znamienko neuniklo pozornosti, pretože sa v ňom môžu skrývať atypie viditeľné len dermatoskopom. Dĺžka vyšetrenia závisí od počtu znamienok na koži konkrétneho pacienta, pohybuje sa od 15 do 30 minút.

Modernejšou alternatívou je vyšetrenie znamienok digitálnym dermatoskopom, ktorý umožňuje znamienko nasnímať s mnonásobným zväčšením a podrobne vyhodnotiť jeho vlastnosti.. Všetky údaje, ktoré tento prístroj zaznamená sa uchovajú a pri ďalšej kontrole s odstupom času je možné konkrétne znamienko detailne porovnať a vyhodnotiť pomocou špeciálneho softvéru a skórovacieho systému, či v ňom došlo k akýmkoľvek zmenám. Na základe tohto porovnania môžeme bezpečne vyhodnotiť, či je znamienko rizikové a odporúčame jeho chirurgické odstránenie, alebo ho môžeme naďalej sledovať. Toto vyšetrenie má veľký význam pri znamienkach, kedy dermatológ rozhodne „len“ o pravidelnom sledovaní pacienta. Takéto detailné sledovanie znamienok je výborná diagnostická pomôcka, ktorá minimalizuje zbytočné chirurgické zákroky na odstraňovanie znamienok.
 
Znamienka Vám skontrolujú dermatológovia, ktorých zoznam nájdete TU.


« späť