Najväčší portál na vyhľadávanie lekárov
Dátum: 18.03.2015
 
Občas vraj stačí ´opraviť ´niečo na sebe a do života si vpustíme lavínu obrovských zmien. „Nová laserová operácia očí vyvinutá s výnimočnou citlivosťou pre potreby športovcov dokáže doslova zázraky. Pacienti – bežci po operácii hovoria, že na trati prvýkrát v živote vnímajú farby a všetky detaily ako vo filme Avatar,“ prezrádza zástankyňa zdravého života a očná chirurgička MUDr. Adriana Smorádková. No nielen to. V prieskume so svojimi kolegami zisťovala, ako nás ´nový zrak´ zmení z dlhodobého pohľadu. „71% sa ľahšie a lepšie športuje a takmer polovica pacientok zaznamenáva zvýšený počet komplimentov.“

Túžite po zmene svojho života k lepšiemu? Najradšej by ste na ňom zmenili tisíce drobností, alebo sa prevtelili do úplne nového dokonalejšieho Ja?

Malá zmena, ktorú v živote spravíme, vraj pomôže odštartovať lavínu ďalších zmien, tvrdia znalcovia ľudskej psychiky. Začnite ´opravovať ´všetko, čo vo vašom živote a vo vašom tele nefunguje ako má. Naštartujete tým vraj prevratnú vlnu zmien, na ktoré toľko čakáte. Svoje o tom vedia oční lekári.

Napríklad také oči. „Deväťdesiat percent našich pacientov považuje okuliare za svoj najväčší hendikep. Obmedzujú ich aj vo veciach, ktoré s okuliarmi vôbec nesúvisia. Predstavte si ženu s plus desať dioptriami. Hrubé sklá jej oči extrémne zväčšujú. Krásna tvár je ukrytá pred svetom pod okuliarmi, z ktorých trčí len pár veľkých očí. Má problém nalíčiť sa, nevidí na presné kontúry. Ženu s mínusovými dioptriami trápi druhý extrém - maličké oči stratené v hĺbke za okuliarmi. Mesiac po operácii vidím na kontrole úplne nové ženy - slobodnejšie, sebavedomejšie, spokojnejšie, vyrovnanejšie, vzpriamenejšie,“ prezrádza očná lekárka a chirurgička MUDr. Adriana Smorádková.

Spolu s kolegami z očnej kliniky ju zaujímalo, ako nám dokáže zmeniť odstránenie dioptrií a ´nové oči´ život. 85% všetkých pacientov po odstránení dioptrií femtosekundovým zaznamenalo pozitívne zmeny v osobnom živote. 84% pacientok cíti vyššie sebavedomie, 77% si vedome uvedomuje, že ich život je plný nového pohodlia. 71% sa ľahšie a lepšie športuje a takmer polovica pacientok zaznamenáva zvýšený počet komplimentov.“

 

Leniví z okuliarov?

Práve radosť z pohybu a zdravý životný štýl dokážu dioptrické chyby riadne ´okresať´. „V Anglicku vykonali zaujímavý prieskum, ktorý v podstate zodpovedá našim pomerom. Podľa jeho výsledkov sa 64 percent nositeľov okuliarov a kontaktných šošoviek sťažuje na komplikácie a diskomfort pri športe. Takmer tretina ľudí s dioptrickými chybami si práve pre okuliare netrúfa na odvážnejší dynamický šport. Čo je však najsmutnejšie, každý šiesty človek pre ne na šport úplne zanevrel,“ prezrádza lekárka.

V ambulanciách aj na operačných sálach sa vraj pravidelne stretáva s ľuďmi, ktorí kvôli nepohodliu z dioptrických okuliarov či kontaktných šošoviek pohyb úplne vylúčili zo svojho života. „So zvyšujúcimi sa dioptriami sa však objektívne znižuje komfort a pocit istoty pri športe. Máme pacientov s mínus desiatimi, dvadsiatimi či tridsiatimi dioptriami, pre ktorých nie je možné vyrobiť sklá ani šošovky ideálnej hodnoty. Títo ľudia si svoje komplikácie nenamýšľajú. Nedokonalé videnie a nevhodne skorigované dioptrie sú doslova ako rozbuška. Neviete s nimi poriadne odhadnúť vzdialenosť a môžu spôsobovať problémy s priestorovou orientáciou. Ťažšie zbadáte prekážku a pre rozmazané videnie v ostrom svetle nevidíte detaily terénu. Časté sú nepríjemné pády a zranenia, ale aj zhoršená výkonnosť.

 

Zabudnite na bolesť

Aké možnosti ponúka moderná očná chirurgia? Najväčším pokrokom prešli podľa odborníčky laserové zákroky. Tie dnešné, pri ktorých dioptrie odstraňuje femtosekundový laser, sú bezbolestné, šetrné a s doživotnou zárukou.

„Napriek tomu sa stále osi nevieme zbaviť predsudkov. Bojujeme s nimi od roku 2010, keď sme s tímom femtooperácie na Slovensko priniesli. Až po zákroku operácii si pacient vydýchne a s uvoľnením sa zasmeje sa prizná, že sa skutočne nemusel strachovať.“ Zároveň však dodáva, že v medicíne neexistuje jediné univerzálne ´zázračné´ riešenie. „Žiadna operačná metóda nie je univerzálne vhodná pre všetkých. Aj laserové zákroky majú svoje obmedzenia. Odstránia maximálne mínus trinásť dioptrií.“

 

Operácia špeciálne vyvinutá pre športovcov

Najväčším prínosom v očnej chirurgii vidí novú bezbolestnú laserovú metódu, ktorá bola vyvinutá s ohľadom na fyzicky aktívnych ľudí a športovcov.

„NeoSMILE 3D (ReLEX SMILE) je prvá a jediná metóda, pri ktorej dioptrie odstraňuje iba šetrný femtosekundový laser. Excimer už nie je potrebný. Laser pracuje bez rezu, bez bolesti a bez pálenia rohovkového tkaniva. Odstráni dioptrie priamo v rohovke bez toho, aby musel chirurg narušiť jej povrch. Rohovka ostáva pevná, celistvá. Pri dnešných operáciách femtoslaserom je bežné, že už večer v deň zákroku normálne fungujete a na druhý idete do práce. Smile priniesol nové benefity navyše. Napríklad už desať dní po zákroku môžete opäť naplno športovať a trénovať. Dlho nás zaujímalo, ako nový zrak skutočne zlepšuje kvalitu života pri každodenných aktivitách. Zistili sme, že 71 percent našich pacientov po laserovom odstránení dioptrií spozorovalo výrazné zlepšenie pri športe. Neoperujeme kvôli športovým výsledkom, ale ako vášnivá bežkyňa som z toho nadšená.“

 

Aj na – 30 dioptrií existuje riešenie

U pacientov, ktorí trpia vyššími dioptriami, ako je schopnosť laseru, volia oční chirurgovia vnútroočné zákroky. „Mladým ľuďom implantujeme vnútroočné fakické šošovky ( známe pod skratkou icl). Odstránia akýkoľvek počet dioptrií a sú riešením aj pre ľudí pacientov s nižšími dioptriami, pre ktorých z nejakého dôvodu nie je vhodný laser (napr. pre tenkú rohovku). Kľúčové je Každého pacienta, ktorý sa chce zbaviť dioptrií a astigmatizmu (bez ohľadu na ich výšku), v prvom rade precízne vyšetrenie íme. Trvá to viac ako tri hodiny, no na záver dokážeme každému doslova na mieru vybrať vhodnú operačnú metódu. Väčšine však už dnes odstraňujeme dioptrie šetrným femtosekundovým laserom.“

 

Zmenu prinesú nové oči aj šport

Podľa očnej chirurgičky dokážu a nami nové spraviť doslova zázraky. „Ideálne je, ak okrem nového videnia vmestíme do svojho života aj trochu pohybu,“ radí lekárka, ktorej šport dodáva energiu a po náročných operačných dňoch čistí myšlienky. „Šport učí človeka neuveriteľnej sebadisciplíne. Občas stačí začať pravidelne behať a ušetríte na koučoch a motivačných knihách s radami, ako sa naučiť vytrvalosti a disciplíne. Jeden večer som prišla domov veľmi vyčerpaná. Primár ochorel, s kolegyňou sme ho museli zastúpiť, bolo to vo veľmi náročný operačný deň. Operovali sme od rána do večera. Po príchode domov mi išla od vyčerpania prasknúť hruď. Hovorím si, buď si uženiem vysoký tlak, alebo to vyčerpanie vybehám. Obula som si tenisky a vybrala si možnosť dva. Odvtedy je pre mňa beh najlepším „energetickým nápojom“, očistou a relaxom.“

Bez okuliarov 40 +

Metóda ´dažďovej kvapky´ odstráni okuliare na čítanie

Ako vidíte: v reštaurácii už bez okuliarov na čítanie neprečítate vínnu ponuku a svoj ultramoderný smartfón už využijete iba s rámom na nose. Nevidíte na štítky tovaru v obchode ani na noviny.

Ideálna metóda: Raindrop

Čo sa deje počas zákroku: Počas zákroku implantuje maličkú šošovku v tvare dažďovej kvapky do rohovky pomocou femtosekundového laseru. Jemne a šetrne mení  zakrivenie rohovky, čím zaisťuje kvalitné videnie nablízko aj na strednú vzdialenosť – bez okuliarov na čítanie.

 

Bez okuliarov 50 +

Metóda PRELEX odstráni okuliare na čítanie aj do diaľky

Ako vidíte: striedate okuliare na čítanie s tými do diaľky. Neustále vymieňate jedny za druhé, alebo investujete do multifokálnych skiel.

Ideálna metóda: implantácia multifokálnych vnútroočných šošoviek PRELEX

Čo sa deje počas zákroku: Počas 15-minútového bezbolestného zákroku vám očný chirurg do oka implantuje multifokálnu vnútroočnú šošovku. Tá úplne nahradí pôvodnú ľudskú šošovku, ktorá stratila schopnosť zaostrovať. Pomocou tejto metódy  je možné odstrániť akýkoľvek počet dioptrií. Metóda vás zbaví okuliarov do blízka aj do diaľky. Opäť budete môcť o svojom veku klamať pohľadom.

 

Bez okuliarov 60+

Počas operácie sivého zákalu sa môžete zbaviť zákalu aj dioptrií na čítanie a do diaľky

Ako vidíte: stále častejšie si pretierate oči. Máte pocit, akoby ste videli zahmlene. Zrazu ste citlivejší na svetlo a zdá sa vám, že vidíte horšie do diaľky. Obraz pred vami sa javí skreslený.

Ideálna metóda: operácia sivého zákalu laserom s implantáciou multifokálnych šošoviek

Čo sa deje počas zákroku: Počas operácie chirurg odstráni zakalenú vnútroočnú šošovku a nahradí ju umelou. Ak sa rozhodnete pre zákrok femtosekundovým laserom, chirurg nepoužije skalpel či iné ostré nástroje. Celá laserová procedúra prebieha úplne bez dotyku ľudskej ruky. Tým vylučuje chyby spôsobené  manuálnym vytváraním rezov pomocou skalpelu, nožníc a ihiel. To, ako po zákroku uvidíte, závisí však od výberu vnútroočnej šošovky. Pomocou multifokálnych vnútroočných šošoviek môžete po zákroku zahodiť dioptrie na čítanie aj do diaľky. Po operácii uvidíte vynikajúco do blízka aj do diaľky - bez okuliarov. Niektoré šošovky zlepšujú navyše videnia v noci a za šera (asferické), iné dokážu korigovať aj astigmatizmus - zlé zakrivenie rohovky (torické).

 

Kto je MUDr. Adriana Smorádková

Prvá žena – očná chirurgička, ktorá sa na Slovensku venuje bezbolestným operáciám dioptrií femtosekundovým laserom. Expertka na liečbu a chirurgiu degeneratívneho ochorenia rohovky s názvom keratokonus. Nadšená bežkyňa. Na Očnej klinike NeoVízia, kde pracuje, vytvorila bežecký tím a na beh namotivovala mnohých svojich pacientov a kolegov.

Plôška

Vedeli ste?

Pod pojmom laserová operácia očí sa dnes skrývajú tri rozdielne metódy. Každá klinika ich nazýva inak a najlepšie sa zorientujete podľa použitých laserov. Pri technike známej v očnej medicíne ako lasek potrebuje chirurg iba jeden laser – excimer, pri lasiku kombináciu femtosekundového a excimerového laseru a pri smile už celú operáciu zvládne femtolaser. Bezbolestné (počas operácie aj hojenia) sú tie zákroky, pri ktorých očný chirurg používa femtosekundový laser. 
« späť