Najväčší portál na vyhľadávanie lekárov
Autor: MUDr. Mariana Kubovčáková
Dátum: 19.03.2013
 
Deň 21. marec je nielen prvým jarným dňom, ale je aj Medzinárodným dňom spánku. Avšak mnoho ľudí sa ani v tento deň nevyspí tak ako by chceli a potrebovali. Poruchy spánku nie sú v dnešnej uponáhľanej a rýchlej dobe ničím výnimočným. Mnoho ľudí im však nepripisuje dostatočnú dôležitosť a ich riešenie odsúva a začne sa nimi zaoberať až keď sa stále väčšie problémy začnú nabaľovať.

Nedostatočný alebo nekvalitný spánok môže mať za následky mnohé zdravotné komplikácie, zhoršenie psychiky jednotlivca, ale môže naštartovať aj nezhody v sociálnych väzbách, či už v rodine, v práci alebo vo vzťahoch s ostatnými. Dobre sa vyspať je jedným zo základných predpokladov pre to, aby človek dokázal byť svieži, aktívny a plný energie.

Čo je dôvodom porúch spánku?

Poruchy spánku môžu mať rôznu príčinu. Počnúc nevhodným prostredím na spanie, zlým zdravotným fyzickým či psychickým stavom jednotlivca, nekončiac však mnohými problémami, ktoré si veľká časť populácie berie so sebou do postele. Mnoho ľudí trpí stresom a ten svojou silou prerušuje spánok a narúša tak jeho kvalitu.

K príčinám nekvalitného spánku patrí aj chrápanie. Ak je chrápanie veľmi hlučné, je príťažou pre partnera. Ak chrápe jeden, nevyspia sa dvaja J. Čo je však podstatnejšie, chrápanie je obrovskou záťažou pre samotného „chrápača“.

Aké sú následky porúch spánku?

Nedostatok kvalitného spánku sa skôr, či neskôr prejaví nespavosťou. Takýto ľudia strácajú pokoj, koncentráciu a majú nedostatok energie fungovať v bežnom živote. Nastupuje stav chronickej únavy. Ak veľa času trávia za volantom, zvyšuje sa riziko mikrospánku, čo môže mať za príčinu vážne dopravné nehody. Preto naše odporúčanie je spať aspoň 6-8 hodín neprerušovane. Je to podmienkou na to, aby človek načerpal nové sily a mal dostatok energie aktívne  zvládať každodenné činnosti.

Ako riešiť poruchy spánku?

Odborná konzultácia s lekárom – odborníkom na spánkovú medicínu je prvým krokom pri riešení spánkovej poruchy. Počas konzultácie pacient opíše svoj problém a odborník spánkového laboratória mu objasní možné postupy a navrhne diagnostickú metódu vyšetrenia.

Spoločnosť BUONA NOTTE, spánkové laboratórium, sa zaoberá diagnostikou spánkových porúch dýchania, prejavom ktorých sú chrápanie a prestávky v dýchaní - apnoické pauzy. Cieľom spoločnosti je pomáhať ľuďom získať pokojný a dobrý spánok. Tento rok oslávime 10. narodeniny a pri tejto príležitosti nám dovoľte informovať Vás o našej spoločnosti a jej službách, ktoré ponúkame našim spokojným klientom už od roku 2003.

Navštívte naše weby www.chrapanie.sk, www.buonanotte.sk, www.apnoe.sk alebo www.nezaspitezavolantom.sk a dozviete sa viac.

BUONA NOTTE, s.r.o.
spánkové laboratórium
MUDr. Mariana Kubovčáková
Čajakova 34, 831 01 Bratislava
+421 918 021 504
info@chrapanie.sk
www.chrapanie.sk

« späť